Dieta wątrobowa - najważniejsze założenia i zasady
Wątroba pełni bardzo ważne funkcja w naszym organizmie. Narząd ten odpowiedzialny jest m.in. za odtruwanie, gromadzenie zapasów żelaza, witamin D, A i B12, a także wytwarzanie żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczy. Bardzo ważne jest zatem, abyśmy odpowiednio dbali o naszą wątrobę i nie doprowadzili do rozwoju chorób z nią związanych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby czy marskość wątroby. Pomóc nam w tym może dieta wątrobowa, której najważniejsze założenia i zasady przedstawimy w dzisiejszym poście. Serdecznie zapraszamy!
Jakie są ogólne założenia tej diety?
Głównym założeniem diety wątrobowej jest to, aby składała się ona z łatwo strawnych posiłków, z ograniczoną ilością tłuszczu. Jest to dieta lecznicza, którą najczęściej stosuje się w przypadku chorób wątroby, ale także trzustki czy jelita grubego. Jej zadaniem jest ochrona chorego narządu, ale także dostarczenie wszystkich niezbędnych minerałów, składników odżywczych oraz witamin.
Zasady diety wątrobowej
Dieta wątrobowa składa się z kilku zasad, których przestrzeganie może zapewnić nam naprawdę skuteczne efekty. Pierwszą zasadą jest to, że powinniśmy spożywać od 5 do 7 niewielkich posiłków w ciągu dnia. Należy pamiętać, że owoce i warzywa należy przyjmować jednie w postaci gotowanej lub rozdrobnionej. W diecie tej zabronione jest pieczenie oraz smażenie potraw z użyciem tłuszczu. Należy również ograniczyć spożywanie soli kuchennej oraz produktów bogatych w błonnik, gdyż nasilają one objawy występujące w chorobach wątroby, takie jak wzdęcia czy biegunki. Stosując tę dietę powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na spożywanie produktów bogatych w witaminę C, takich jak jabłka, pomarańcze czy truskawki, które pomagają zwalczać stany zapalne i wzmacniać układ immunologiczny.